Nejlepší skladby muzikálu Sibyla vycházejí na CD, křtilo se pískem

„Když dál ztrácíš sílu žít, slyš mé další znamení: Náš svět lidem nic nové nikdy nezjeví. Všechno má svůj původ minulý a dávný stín!" Biblický romantický příběh o králi Šalamounovi ze Země izraelské a Sibyle, královně ze Sáby, byl ve své premiéře uveden 17. března 2016 v pražském Divadle Hybernia a často je označován za jeden z muzikálů, srovnatelný s muzikálem Dracula. Jeho obsazení čítá řadu hvězdných jmen jako Daniel Hůlka, Radim Schwab, Alice Konečná, Jiří Zonyga, Ilona Csáková, Hana Křížková, Eva Burešová či Karolina Gudasová. Letošní nákladově nejdražší muzikál, ve kterém se na 36 hercích a tanečnících objeví 380 kostýmů, už zhlédlo více než 25 000 diváků. To bylo impulzem pro to, aby se ty nejlepší skladby přenesly i na CD nosič. Ten byl pokřtěn 25. října v Praze a to dost netradičně, místo šampaňského ho Igor Timko a Zoli Sallai z No Name pokřtili pískem.

Kromě ústředního motivu velké lásky dvou panovníků, Sibyly a Šalamouna, jež kvůli intrikám nemohla být zpečetěná manželským svazkem, má v sobě i poselství proroctví a vizí, které budoucím generacím zanechala Sibyla, královna ze Sáby. Děj prochází různými obdobími a kromě historie se divák ocitá v současnosti i daleké budoucnosti. Unikátní postavou je zde Pán času, je klíčovým pojítkem a provází diváka celým příběhem. Symbolizuje věčnost, minulost, přítomnost i budoucnost současně. Další důležité místo má v muzikálu písek. Je znakem času a věčnosti, objevuje se v řadě audiovizuálních projekcí, jež jsou nedílnou součástí představení. Za hudbou a libretem stojí Miro Procházka, zpěvák, hudební skladatel, textař a producent, s česko – slovenskými kořeny. Práci na svém životním projektu – Sibyla, královna ze Sáby, věnoval posledních deset let. Hudební knihovna: Jak muzikál vlastně vznikl? Miro Procházka: "Velmi zvláštně. Seděl jsem před dvanácti lety v jednom pražské parku, relaxoval a najednou jsem měl základ, myšlenku. Později k tomu začala přibývat hudba a texty a skládačka do sebe začala zapadat. Vznikl tak příběh života Sibyly, královny ze Sáby. Teprve když bylo hotové celé první dějství o setkání Sibyly a Šalamouna, dopracoval jsem se ke knihám a historickým zdrojům. Pak mi došlo, že pro mne fascinující spojení hudby, slova a příběhu mohu dokončit pouze studiem historických materiálů, což při mém pracovním vytížení trvalo pár let. Pak přišla na řadu ta nejtěžší etapa, představit dílo producentům v Praze. Jako Slovák jsem napsal muzikál v češtině, možná i proto, že nápad se zrodil v Praze. Ale tak i trochu protože můj otec a celá jeho rodina jsou Češi." HK: Čím je zvláštní? MP: "Kromě toho, že to je historický muzikál vyprávějící o velké lásce dvou významných panovníků královi Šalamounovi a královně ze Sáby, což sám o sobě je velmi silný příběh, má ještě další významné poselství. Tím jsou proroctví a vize, které nám, budoucím generacím, zanechalaSibyla, královna ze Sáby. Proto i může být zpracování tohoto muzikálu tak zajímavé.Prochází různými obdobími a kromě historie se ocitáme v současnosti i v daleké budoucnosti."

HK: Jak jste vybíral protagonisty jednotlivých rolí? MP: "Nebylo to jednoduché. Jsou zde velmi náročné pěvecké party, které samozřejmě musel protagonista bezchybně zvládnout. K tomu jsme se ještě museli sjednotit s požadavky režiséra Radka Balaše, aby nejen hlas, ale i herecký výkon byl perfektní. Každá postava musela projít náročným castingem. Nejdéle trvalo obsazení klíčové postavy krále Šalamouna. Už od prvního tónu jsem věděl, že píšu pro Daniela Hůlku. Neuměl jsem si představit, že by v muzikálu nebyl. Naštěstí jsme se domluvili a dnes už je zřejmé, že rola krále Šalamouna a Drákuly jsou jeho životními. Jsem opravdu hrdý na to, jaký tým se nám podařilo dát dohromady. Vidět a slyšet najednou třiceti šesti členný ansámbl je obrovský zážitek." HK: Jak důležité místo má ve vašem muzikálu písek? MP: "Velmi důležitou. Je znakem času a věčnosti. Nejen že si sním hrajeme i vrámci audiovizuálních projekcí, je nedílnou součástí představení. Technicky jsou na obou stranách podia rezervoáry naplněné skutečným pískem, se kterým vprůběhu celého děje pracují herci a Pán času." Autor textu: Zuzana Juskaniinová

http://www.hudebniknihovna.cz/nejlepsi-skladby-muzikalu-sibyla-vychazeji-na-cd-krtilo-se-piskem.html

Doporučené příspěvky
Novinky
Sledujte nás
No tags yet.
Tags
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square